Мамшеймінг – як норма сучасного суспільства. Що це за явище та як із ним боротися

Мамшеймінг — саме так називають практику критики чи осуду молодих матерів за їхні рішення, дії чи спосіб виховання дітей. І в нашій країні з цим явищем матусі стикаються доволі часто, адже іншим здається, що вони краще знають, як правильно виховувати, чим годувати, як краще підтримати чи насварити. Детальніше про це та не тільки – читайте у нашому матеріалі.

Чому люди хочуть дорікати мамам?

Подібне явище ускладнює материнство, особливо якщо це перша дитина, адже материнство і всі пов’язані з ним дії для жінки можуть бути в новинку. Вона на цьому тлі може відчувати себе не дуже впевнено, а засудження зі сторони лише ускладнює ситуацію.

Приклади мамшеймінгу в повсякденному житті:

Критика через те, що мама залишається вдома з дитиною

Деякі люди вважають, що бути вдома з дітьми — це легко, але слід пам’ятати, що це, навпаки, обґрунтоване та вимогливе рішення, яке часто потребує обов’язків і жертв. Тому не слід знецінювати дії, які щодня виконує кожна матуся.

Критика способу вигодовування

Матерів можуть критикувати за те, що вони годують грудьми в громадських місцях або за те, що взагалі не годують грудьми. У таких ситуаціях важливо пам’ятати, що вибір кожної матері слід поважати, і не треба лізти зі своїми порадами.

Критика за нетрадиційні батьківські ролі

Це трапляється, коли, наприклад, батько сидить з дитиною, а мати працює. Часто можна почути зустрічне питання: «Кинула дітей на батька? Що ти за матір?» Це теж є прикладом мамшеймінгу, адже лізти в чужу сім’ю зі своїми порадами точно не є найкращою ідеєю.

Конкуренція між мамами

Йдеться про порівняння досягнень дітей чи стилів виховання, що призводить до непотрібної, інколи нездорової конкуренції і осуду. Це створює токсичну атмосферу, де кожна мама відчуває тиск.

Докори стосовно розвитку дітей

Кожна дитина розвивається у своєму темпі, але мама може стикатися з критикою, якщо її малюка сприймають як «не такого». Це може стосуватися ходьби, розмови чи привчання до горщика. Тут важливо зберігати терпіння та пам’ятати, що кожен малюк унікальний і має свій темп розвитку.

Докори щодо заспокоєння дитини

Якщо мама пішла з дитиною в магазин, і та розплакалась, на неї можуть дивитися косими поглядами, починаючи мамшеймінг. Люди можуть вважати, що вони краще знають, як діяти в цій ситуації.

Критика дій дитини

Матері можуть відчувати сором за тип діяльності своїх малюків, наприклад, коли дитина проводить час перед екраном або бере участь у позакласних заходах. Шеймінг все одно може продовжуватись, навіть якщо дитина займається чимось корисним.

Чому люди продовжують займатися мамшеймінгом?

Це можна пояснити кількома причинами:

Невпевненість. Критика інших інколи дозволяє людям почуватися краще щодо власного вибору.
Відсутність розуміння. Люди не завжди розуміють складності ситуації іншої матері.
Культурні чи суспільні норми. Переконання щодо гендерних ролей батьківства можуть призводити до критики мам за нетрадиційні погляди.
Проекція. Люди можуть проєктувати власні страхи, сумніви чи сором на інших.

До яких наслідків може призвести мамшеймінг?

Хронічний стрес. Постійне осудження впливає на психічне здоров’я матері.
Невпевненість у собі. Критика змушує сумніватися в батьківських здібностях і рішеннях.
Ізоляція. Відчуття засудження може призвести до соціальної ізоляції.
Депресія і тривога. Тривалий вплив негативних суджень може призвести до депресії та тривожності.

Що робити у випадку мамшеймінгу?

Створіть потужну систему підтримки. Оточуйте себе тими людьми, які вас люблять і підтримують. Залучайтеся до батьківських груп чи онлайн спільнот, де пануватиме здорова атмосфера.
Ставтеся до себе з добротою і співчуттям. Нагадуйте собі, що ви робите все можливе і маєте право на помилки.
Практикуйте співчуття до себе. Не будьте занадто суворими, особливо через слова інших людей.