Група австрійських археологів виявила в ранньохристиянській церкві в Іршені скриньку-реліквіар, виготовлену із слонової кістки, повідомляє Arkeonews.
Розкопки стародавнього поселення на пагорбі у південній частині Австрії ведуться археологами з Інсбрука з 2016 року. У 2022 році вони виявили в раніше невідомій церкві прихований реліквіар зі старовинною скринькою із слонової кістки, де використовуються християнські символи.
Реліквія розміром 20х30 см була знайдена археологами під керівництвом Джеральда Грабхерра 4 серпня 2022 року у боковій каплиці під вівтарем. Незважаючи на те, що артефакт втратив свою цілісність, його вдалося ідентифікувати як останки круглої контейнера «пікс». Згідно з відомими даними, у сучасній науці відомо про 40 таких скриньок із слонової кістки, а останній раз археологи знаходили подібний артефакт близько 100 років тому. Виявлення пікса в Австрії стало першим в історії країни. Більшість збережених піксів знаходяться у музеях або соборних скарбницях.
За словами керівника реставраційної майстерні Ульріке Техтерле, слонова кістка вбирає вологу, що може призвести до її розм’якшення. Протягом останніх двох років фрагменти скриньки були консервовані для наукового аналізу. Відновлення пікса до оригінального стану виявилося неможливим через деформації великих частинок, тому вчені вирішили здійснити 3D-реконструкцію для створення тривимірної моделі скриньки.